Strese iyi gelen 15 gıda - Organik Ekspres

Sağlıklı yemek hayatımızdaki stresi kontrol etmenin en etkin yollarından biri. Bu aralar özellikle ihtiyacımız var!

Organik pazarlarda bulabileceğiniz ve stresle baş etmenize birebir 15 gıdayı sizin için derledik:

1. Limon

Limonun C vitamini  yönünden zengin olduğunu bilmeyen yoktur. Peki ya B Vitamini, proteini biliyor muydunuz? Limon Flavonoid içeren bir meyvedir ve yüksek tansiyon veya şeker gibi stresten tetiklenebilecek hastalıkların önüne geçilmesinde etkilidir. Her sabah 1 limonun suyunu içerek güne enerjik ve taptaze başlayabilirsiniz.


Organik Pancar * Her hafta size en yakın organik pazardan getiriyoruz!

2. Pancar

Bu kırmızı renkli sebze bilindiği gibi antioksidan özelliğe sahiptir. Ayrıca çinko, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller ile doludur. Iyi bir detox yardımcısı olduğu bilinir.


Organik Beyaz Lahana * Her hafta size en yakın organik pazardan getiriyoruz!

3. Lahana

A, C, E, K vitaminleri ile folat yönünden zengin bu top gibi sebze mutfağımıza etli ve zeytinyağlı sarma, salata, turşu ve aklınıza gelen pek çok başka yaratıcı şekilde girebilir. İçinde sülfür olduğundan detox kürlerinin vazgeçilmezidir.


4. Antep Fıstık
Antep fıstık sevmeyen herhalde yoktur. Bilimseli bir kenara koyalım sadece sezgisel olarak da bir mutluluk kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Yağlı olmakla beraber kolesterol seviyesini kontrol etmekte vücuda yardımcıdır ve damar sertleşmesini engeller. Aynı zamanda kırmızı renkte olmayan bir antioksidan!


5. Yulaf
Yulaf bir süper besindir. Harika bir lif kaynağı olduğunu yulaf çiğnemiş herkes zaten bilir. Bunun dışında  beta-glucan yönünden zengindir ve çok besleycidir. Kolesterole iyi geldiği bilinir ve kalp damar hastalıklarının düşmanıdır. Kansere karşı besinlerden biri olduğu da yazılmaktadır.6. Keten Tohumu
Keten tohumu ve yağını mutfağınıza ekleyin. Omega 3 ,6 ve 9’a dengeli şekilde ihtiyacımız var ve keten tohumu Omega 3 açısından zengin. Beyin hücrelerimizi koruduğu ve ödem giderici özelliği olduğu da alternatif tıp çevrelerinde konuşuluyor.

Organik Sarımsak * Her hafta size en yakın organik pazardan getiriyoruz!7. Sarımsak
Taze sarımsak varsa kaçırmayın. Yemeklerinize sarımsak eklemek sadece lezzet reseptörlerinizi bayram ettirmez, aynı zamanda sizi daha sağlıklı bir insan yapar. Sarımsağın bir antioksidan olduğu kalp damar sisteminize faydalı olduğu ve aynı amanda doğal antibiyotik ve mantar giderici olduğu bilinir.

Organik Kişniş * Her hafta size en yakın organik pazardan getiriyoruz!8. Kişniş
Kişnişi pekçoğumuz Meksika mutfağından tanıyoruz oysa ki kişnişin buralardaki hikayesi bizden bile eski. Boşuna değil bazı insanlar kişnişe bayılırken, bazı insanlar da tadının sabuna benzediğini söylüyor. Kişniş hakikaten doğal bir temizlik malzemesi – vücudumuzdan ağır metal temizliyor. Yoğun civaya maruz kalmış kişiler üzerinde yapılan deneylerde kanıtlandı ki kişniş tüketimi, civaya bağlı yön bulma kaybında iyileştirici özelliğe sahip.

9. Süt
Yapılan bir araştırmaya göre, süt yetişkinlere de çocuklara da iyi geliyor. İyi bir kalsiyum, potasyum, magnezyum ve A Vitamini kaynağı olan süt vücudunuzun stresi kontrol etmesinde de etken.


10. Ispanak
Ispanağın faydalarını saymaya başlamadan önce Temel Reis’i hatırlatalım. Ispanak özellikle çiğ olarak tüketildiğinde tam bir süper besin. Yüksek potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve lif kaynağı. Kemik sağlığına birebir. Yeşil yapraklar vücudumuza her zaman iyi gelir zaten.

Organik Kuşkonmaz * Her hafta size en yakın organik pazardan getiriyoruz!
11. Kuşkonmaz
Neredeyse mevsimi geldi ve organik pazarda yerini alması için sabırsızlanıyoruz! Türk mutfağındaki eksikliğinin bu marifetli besine haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Folik asit yönünden kuvvetli olduğundan strese birebir. Tam bir mod yükselticidir desek yeridir.


12. Brokoli
Mevsimi yeni bitmiş olan brokoli kış sebzelerinin en sağlıklılarından biri. Detoks kürlerinin değişmezi brokoli aynı zamanda C vitamini içerir ve kanseri yenmede tavsiye edilen besinlerden biridir. Strese de iyi geldiğini böylece öğrenmiş olduk.

13. Avokado
Aramızda avokado sevmeyen herhalde yoktur? Yeni gözde besinler arasında olan bu leziz meyve, yumurtanın en yakın arkadaşı olarak pazar kahvaltılarında yerini aldı. İçindeki yağ Omega 6 asidi içerdiğinden dengeli tüketildiğinde kalp, cilt, saç ve tırnaklara çok yararlı. Aynı zamanda tokluk hissini uzattığı biliniyor yani stresle mücadeleci!

Organik Nar * Her hafta size en yakın organik pazardan getiriyoruz!

14. Nar
Nar sezonunu geride bıraktık ve şimdiden çok özledik. Kış meyvelerinin en sulu ve tatlılarından nar renginden belli olduğu üzere bir antioksidan. Öfke kontrolüne yardımcı ve damar sertleşmesine düşman.


Organik Kırmızı Elma * Her hafta size en yakın organik pazardan getiriyoruz!
15. Elma
Yapılan bir araştırmada, kalıtsal hastalıkların önüne geçmede en yararlı meyvenin elma olduğu sonucuna varılmış. Elma, sulu olmasına rağmen lif oranı en yüksek meyvelerden biri. C vitamini seviyesinin tavanda olduğunu bildiğimiz bu lezzet, sizi kalp hastalıkları kanser ve diyabete karşı da koruyor. Görünen o ki her gün 1 elma yemek strese de iyi geliyor. 

Organik pazarda alışverişe hemen başlayın. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir